Aktuality


holic

cicmany

trencin

ssm

kubin

saris

pribilina-02

pribilina-01

kezmarok

svaty-kriz

mara

tatry

vsg

muzeum-tv-2

muzeum-tv-1

krupina

levoca

levoca

ozubnica

snd

michalska

goral

goral

goral

cyprian

vlkolinec

kamenny-vodpad

somoska

cerenany

muzeum

msp-bb

presov

cak-trenciansky

matuska

brdo

janosik

simonovany

pf

jasna

karvas

betliar

mauzoleum

ziarska-chata

hrebienok

hell

kuzmina

kosice

lomnicak

teplice

cerveny-klastor

sos-senior

sos-senior-v2

numizmatika

spissky-hrad

dobsinska

zoo-bojnice

cerveny-kamen

vyrocie

muzeum

stiavnica

kupele

sladkovic

lupca

muzeum

komarno

skutezky

bednarik

svit

vianoce

vianoce

mala-fatra

nezna

stm

zoo-ba

cerenany

levoca

hviezdoslav

dekret

den-kroja

muzeum-snp-v3

bratislava-v3

kosicky-zlaty-poklad

lucenec

liptovsky-hradok

spisska

presov

cerveny-kamen

sakralna-architektura

cerveny-klastor

pltnici

spania

priroda

trencin

kezmarok

poprad

liptovsky-mikulas

park-snow

trencin

zborov

stefanik

stefanik

orava

bojnice

bojnice

malkia

lubovna

beckov

cachtice

dom-sv-alzbety

janosik

banka-lasky

lomnicak

vznik-csr

bachledova

bachledova

strbske-pleso

AUREL STODOLA


Technická univerzita v Košiciach si pripomenie 160. výročie narodenia Aurela Stodolu.
Pri tejto príležitosti bude vydaná 0-eurová bankovka.

Velikán vedy a techniky, slovenský fyzik svetového významu, zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Absolvent Vyššej štátnej školy v Košiciach. Uznávaný profesor nielen na univerzite ETH Zürich, kde pôsobil 37 rokov, ale vďaka svojmu výskumu – na celom svete. Bol vynikajúcim pedagógom a tiež profesorom geniálneho Alberta Einsteina.

Technická univerzita v Košiciach si osobnosť Aurela Stodolu pripomenie pri príležitosti 160. výročia jeho narodenia v rámci akademického roka 2018-2019 "Rokom Aurela Stodolu". V rámci tohto roka bude niekoľko tematických akcií, ktoré budú venované životu a odkazu významnej osobnosti.

Hlavným cieľom je, aby mladá generácia na Slovensku spoznala osobnosť Aurela Stodolu a hodnoty, ktoré vytvoril. Univerzita vydá pri tejto príležitosti “0 Euro souvenir“ bankovku, ktorú poskytne pre verejnosť v jednotkovej hodnote 2,50€. Začiatok predaja je stanovený na začiatok akademického roka, t.j. 24. septembra 2018 od 12.00 h v priestoroch Infocentra v hlavnej budove TUKE na Letnej 9 v Košiciach. Stodola je prvým zo série osobností, ktoré si TUKE pripomenie takouto formou.
Na záver výrok Alberta Einsteina, ktorý bol Stodolovým žiakom a neskôr kolegom. Napísal o ňom: „Keď do rúk beriem pero, aby som napísal niekoľko slov o profesorovi Stodolovi, o majstrovi techniky, o jemnom, a pritom pevnom mužovi, cítim, že moje vyjadrovacie schopnosti sú príliš obmedzené, aby som sa k takému človeku zachoval tak, ako si to zasluhuje…“

Zaujímavosťou tejto bankovky je, že na jej tvorbe sa podieľal aj slovenský ilustrátor zo Spiša, známy hlavne ako paleo-ilustrátor. Vladimír Rimbala sa narodil v Levoči a jeho vášeň k cestovaniu a spoznávaniu tvorilo vynikajúci základ pre jeho dar- maľovanie. Hlavnými témami tohto ilustrátora sú paleontológia, zoológia, kryptozoológia, botanika a kryptobotanika. Najviac sa snáď preslávil svojimi maľbami prehistorických zvierat- dinosaurov, ktoré sú často zobrazené v svojom prírodnom teritóriu. Je ilustrátorom viacerých kníh z ktorých štyri sa venujú tematike dinosaurov.

Na bankovke je zobrazený portrét Aurela Stodolu a parného stroja, ktoré boli prekreslené rukou ilustrátora. Tí, ktorí sa venujú ilustráciám si určite nenechajú ujsť ďalšie dielo, ktoré vzniklo rukami Vladimíra Rimbalu.