flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

stiavnica Najromantickejšie mesto na Slovensku má konečne vlastnú 0-eurovú bankovku

banska-stiavnica

BANSKÁ ŠTIAVNICA
Náklad: 20 000 ks (16 000 ks nový dizajn, 4 000 ks nový dizajn s prítlačou Anniversary 2020)
Cena: 3,- €
Začiatok predaja:16.7.2020
Miesto predaja: BANKA LÁSKY v Dome Maríny, Radničné námestie 18, Banská Štiavnica, www.bankalasky.sk

V tomto roku uplynie presne 200 rokov od narodenia Maríny aj Sládkoviča. Pri tejto príležitosti mesto Banská Štiavnica v spolupráci s Bankou Lásky pripravili ďalšie 2 prekvapenia v rámci projektu Zaľúbená Štiavnica. Prvú oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta Banská Štiavnica a unikátnu pozlátenú pamätnú medailu s motívom Zaľúbenej Štiavnice.

Pre zberateľov aj širokú verejnosť

Na 0-eurovej bankovke je vyobrazená najznámejšia dominanta mesta - Kalvária, prepojená s nádherným citátom zaľúbeného Sládkoviča.

„Sú dve fajty ľudí.
Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli,
a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.
Tak, ako ja do Teba, Marína.“


Andrej Sládkovič
z listu Maríne, máj 1845


Autorom 0-eurovej bankovky je medzinárodne oceňovaný a zberateľsky žiadaný v oblasti známkovej tvorby, ex libris a grafiky, akademický maliar Karol Felix - žiak profesora Albína Brunovského.
medaila Pamätná medaila s motívom Zaľúbenej Štiavnice je unikátna tým, že je to prvá medaila na Slovensku, ktorá kombinuje 24-karátové zlato s ručnou farebnou maľbou. „Farebné kvety na medaile sú namaľované podľa autentických Maríniných kresieb, ktoré sa dochovali a sú uložené v Archíve SBM v B. Štiavnici. Kvety spolu s dvojportrétom Maríny a Sládkoviča vytvoril jeden z najznámejších slovenských ilustrátorov - Miroslav Regitko.“

Oficiálny začiatok predaja je vo štvrtok 16. júla 2020

Predaj bankoviek a pamätných medailí sa začne vo štvrtok, 16. júla 2020 o 8:00. Bankovky a medaile bude možné kúpiť iba osobne v BANKE LÁSKY v Dome Maríny na Radničnom námestí 18 v Banskej Štiavnici. 0-eurová bankovka Banskej Štiavnice je vydaná v limitovanom náklade 20 000 ks.
banka-lasky Cena 0-eurovej bankovky je 3 eurá a cena pamätnej medaile je 9 eur. Medaila je dostupná v pozlátenej aj v postriebrenej verzii. Z predaja bankoviek a medailí budú mať úžitok všetci obyvatelia aj návštevníci Banskej Štiavnice. Pretože z týchto peňazí budú financované aktivity rozvíjajúce projekt Zaľúbená Štiavnica. Ako prvé, do konca roka 2020, zrekonštruujeme z týchto peňazí všetky lavičky v historickom centre.

Viac o projekte Zaľúbená Štiavnica
„Dnes je Banská Štiavnica známa a navštevovaná najmä vďaka bohatej banskej histórii a unikátnym technickým pamiatkam, za ktorými k nám cestujú ľudia z ďaleka. Okrem tohto kultúrneho dedičstva, zapísaného v UNESCO má však Banská Štiavnica ohromný potenciál aj ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Bankou Lásky vydať oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta s citátom, ktorým zaľúbený Sládkovič vyznáva lásku k Maríne cez lásku k našej Banskej Štiavnici“ vyhlásila primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková.

„Cieľom projektu je spopularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ju tak na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest. Do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“ hovorí iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky Igor Brossmann.

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice. Veríme, že romantická téma Najdlhšej ľúbostnej básne sveta dokáže do celého regiónu prilákať ľudí z celého sveta a pomôže ekonomicky pozdvihnúť celý štiavnický región.“ dopĺňa Iveta Ňiňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus.

Maximálny počet bankoviek na 1 nákup:
PRVÉ: čísla 101 - 1000………………………………………………….………......................................5 ks
VÝROČNÉ: čísla 1931 - 2020 (JE možné vybrať si číslo)…………….….….......................1 ks
S PRÍTLAČOU “Anniversary 2020”: 16 001 - 20 000………………….…....................40 ks
OSTATNÉ: čísla 1001 - 1930, 2021 - 16 000………….…….…...............bez obmedzenia ks

Bankovky sa predávajú po poradí. NIE JE možné vyberať si číslo (okrem Výročných).