flag-sk flag-en

Pripravované predaje


ander

levoca

objavujte

rio

zsr

kostka

bystrianska

Zobraziť viac...

Nové vydania


separ

ochtinska

demanovska

pisancin

levoca

objavujte

rio

dukla

besenova

zsr

bystrianska

Zobraziť viac...

stiavnica Najromantickejšie mesto na Slovensku má konečne vlastnú 0-eurovú bankovku

banska-stiavnica

BANSKÁ ŠTIAVNICA
Náklad: 20 000 ks (16 000 ks nový dizajn, 4 000 ks nový dizajn s prítlačou Anniversary 2020)
Cena: 3,- €
Začiatok predaja:16.7.2020
Miesto predaja: BANKA LÁSKY v Dome Maríny, Radničné námestie 18, Banská Štiavnica, www.bankalasky.sk

V tomto roku uplynie presne 200 rokov od narodenia Maríny aj Sládkoviča. Pri tejto príležitosti mesto Banská Štiavnica v spolupráci s Bankou Lásky pripravili ďalšie 2 prekvapenia v rámci projektu Zaľúbená Štiavnica. Prvú oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta Banská Štiavnica a unikátnu pozlátenú pamätnú medailu s motívom Zaľúbenej Štiavnice.

Pre zberateľov aj širokú verejnosť

Na 0-eurovej bankovke je vyobrazená najznámejšia dominanta mesta - Kalvária, prepojená s nádherným citátom zaľúbeného Sládkoviča.

„Sú dve fajty ľudí.
Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli,
a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.
Tak, ako ja do Teba, Marína.“


Andrej Sládkovič
z listu Maríne, máj 1845


Autorom 0-eurovej bankovky je medzinárodne oceňovaný a zberateľsky žiadaný v oblasti známkovej tvorby, ex libris a grafiky, akademický maliar Karol Felix - žiak profesora Albína Brunovského.
medaila Pamätná medaila s motívom Zaľúbenej Štiavnice je unikátna tým, že je to prvá medaila na Slovensku, ktorá kombinuje 24-karátové zlato s ručnou farebnou maľbou. „Farebné kvety na medaile sú namaľované podľa autentických Maríniných kresieb, ktoré sa dochovali a sú uložené v Archíve SBM v B. Štiavnici. Kvety spolu s dvojportrétom Maríny a Sládkoviča vytvoril jeden z najznámejších slovenských ilustrátorov - Miroslav Regitko.“

Oficiálny začiatok predaja je vo štvrtok 16. júla 2020

Predaj bankoviek a pamätných medailí sa začne vo štvrtok, 16. júla 2020 o 8:00. Bankovky a medaile bude možné kúpiť iba osobne v BANKE LÁSKY v Dome Maríny na Radničnom námestí 18 v Banskej Štiavnici. 0-eurová bankovka Banskej Štiavnice je vydaná v limitovanom náklade 20 000 ks.
banka-lasky Cena 0-eurovej bankovky je 3 eurá a cena pamätnej medaile je 9 eur. Medaila je dostupná v pozlátenej aj v postriebrenej verzii. Z predaja bankoviek a medailí budú mať úžitok všetci obyvatelia aj návštevníci Banskej Štiavnice. Pretože z týchto peňazí budú financované aktivity rozvíjajúce projekt Zaľúbená Štiavnica. Ako prvé, do konca roka 2020, zrekonštruujeme z týchto peňazí všetky lavičky v historickom centre.

Viac o projekte Zaľúbená Štiavnica
„Dnes je Banská Štiavnica známa a navštevovaná najmä vďaka bohatej banskej histórii a unikátnym technickým pamiatkam, za ktorými k nám cestujú ľudia z ďaleka. Okrem tohto kultúrneho dedičstva, zapísaného v UNESCO má však Banská Štiavnica ohromný potenciál aj ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Bankou Lásky vydať oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta s citátom, ktorým zaľúbený Sládkovič vyznáva lásku k Maríne cez lásku k našej Banskej Štiavnici“ vyhlásila primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková.

„Cieľom projektu je spopularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ju tak na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest. Do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“ hovorí iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky Igor Brossmann.

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice. Veríme, že romantická téma Najdlhšej ľúbostnej básne sveta dokáže do celého regiónu prilákať ľudí z celého sveta a pomôže ekonomicky pozdvihnúť celý štiavnický región.“ dopĺňa Iveta Ňiňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus.

Maximálny počet bankoviek na 1 nákup:
PRVÉ: čísla 101 - 1000………………………………………………….………......................................5 ks
VÝROČNÉ: čísla 1931 - 2020 (JE možné vybrať si číslo)…………….….….......................1 ks
S PRÍTLAČOU “Anniversary 2020”: 16 001 - 20 000………………….…....................40 ks
OSTATNÉ: čísla 1001 - 1930, 2021 - 16 000………….…….…...............bez obmedzenia ks

Bankovky sa predávajú po poradí. NIE JE možné vyberať si číslo (okrem Výročných).