flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

Euro Souvenir bankovka
VODNÝ HRAD ŠIMONOVANY

simonovany

V roku 2020 uplynie 760. výročie prvej písomnej zmienky o obci Šimonovany, ktorá je dnes súčasťou mestskej časti Partizánske. Od zrodu mesta Partizánske v roku 1938 je samostatná obec Šimonovany jeho neoddeliteľnou súčasťou. Prvá zachovaná písomná zmienka o Šimonovanoch je z roku 1260. Usadlosť patrila Šimoniovcom, ktorí si tu postavili obytnú obrannú vežu a obec bola ich sídelným majetkom. Postupne v 15. storočí Šimoniovci prebudovali svoju obrannú vežu vďaka kráľovi Žigmundovi, ktorý im v roku 1420 prebudovanie povolil. Rod Šimoniovcov bol jednou z početných vetiev veľkomožného rodu Hunt - Poznanovcov a jeho prvým známym príslušníkom bol šľachtic Martonoš, ktorý žil v prvej polovici 13.storocia. Rod Šimoniovcov, vymrel po meči i po praslici a posledná majiteľka, ktorá v hrade žila, sa volala Lujza Šimoniová, ktorá ako slobodná a bezdetná zomrela v roku 1971.
Dokladom rozvoja feudalneho sídla v toku dejín je významná stavba, ktorej vznik siaha do dôb prvej písomnej zmienky. Vzácna goticko - renesančná stavba nesie meno Vodný Hrad a je jediná zachovaná stavba podobného charakteru v rámci SR, ktorá prešla viacerými stavebnými úpravami. V súčasnosti sa vodný hrad považuje za najstarší doposiaľ stojaci kaštieľ na Slovensku.

760. výročie prvej písomnej zmienky o obci Šimonovany je v roku 2020 dôvodom vydania poštovej známky Vodný Hrad, ktorej autorom je popredný slovenský grafik a rytec poštových známok František Horniak, nositeľ viacerých domácich aj zahraničných ocenení. Rovnako pri tejto príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky o obci Šimonovany vychádza aj Euro Souvenir bankovka Vodný Hrad Šimonovany. Zaujímavosťou a jedinečnosťou v tomto prípade je, že pri výrobe Euro Souvenir bankovky Vodný Hrad Šimonovany sa použil rovnaký motív a roskresba Vodného Hradu ako v prípade poštovej známky.

Podmienky a obmedzenia pre online predaj:
Náklad: 5000 ks (4000 ks nový dizajn, 1000 ks nový dizajn s prítlačou Anniversary 2020)
Spôsob predaja: online na eshope www.kprp.sk

Začiatok predaja 16.12.2020 od 10:00 hod.
Cena: 3 € / kus
Množstvo: nový dizajn max 2 ks / osoba alebo nový dizajn max 1 ks / osoba + max 1 ks potlač Anniversary

Predávať sa budú náhodné sériové čísla v poradí, bez možnosti výberu.
Objednávky budú spracovávané po poradí a nebude ich možné kombinovať a spájať.
Predajca si vyhradzuje právo výberu Euro Souvenir bankoviek na propagačné účely a právo niektoré čísla do predaja nezaradiť.

Rezervácie vopred a vyberanie konkrétnych sériových čísiel nie je možné.
Ponuka platí do vyčerpania zásob určených na predaj.
Zmena spôsobu predaja vyhradená.