flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
TOPOĽČANY

topolcany

Secesná budova radnice mesta Topoľčany oslavuje 110 rokov od svojho prvého slávnostného zasadnutia. Pri tej príležitosti vydáva samospráva Euro Souvenir zobrazujúci práve budovu radnice.

Topoľčianska cennosť
Euro Souvenir bude vydaný na 30. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Topoľčanoch dňa 2. februára 2022. „Vydaním Euro Souveníru chceme Topoľčancom pripomenúť históriu mesta. Tvár Topoľčian je výrazne poznačená radikálnymi zmenami v architektúre. Radnica patrí k vzácnym stavbám, ktoré sa zachovali do dnešných dní a mesto je na ňu právom hrdé,“ hovorí primátorka mesta JUDr. Alexandra Gieciová.

Predaj začne o polnoci
Predaj začne netradične o polnoci z 2. na 3. februára 2022 v Galérii Topoľčany. Cena bude 3 eurá.
Predaj začne číslami od 101 do 1000 (s maximálnym odberom dva kusy na jeden nákup), a následne od 1401 bude možné zakúpiť maximálne 10 kusov na jeden nákup. Ročníkové čísla budú k dispozícii po jednom kuse.

Pozrite si radnicu zvnútra
Mesto pri príležitosti 110. výročia budovy radnice pripravuje aj program pre verejnosť. „Vo štvrtok 3. februára 2022 pozývame všetkých záujemcov prehliadnuť si budovu radnice. Počas dvoch komentovaných prehliadok o 9:00 a 11:00 si hostia môžu prehliadnuť priestory radnice, výstavu historických fotografií v Galérii, a dozvedieť sa niečo o budove, ktorá je už desaťročia symbolom mesta,“ dopĺňa primátorka.

Historické fakty
Secesná budova radnice na Námestí M. R. Štefánika vznikla na mieste pôvodného mestského domu a je sídlom topoľčianskej samosprávy. O jej výstavbe rozhodlo hlasovanie mestskej rady v roku 1909. Budovu projektoval staviteľ Imrich Szöts, pôsobiaci v Budapešti. Do základného kameňa stavby bol uložený pamätný spis. Dňa 27. januára 1912 sa v novej radnici konalo slávnostné zasadnutie za účasti mnohých významných osobností. Posledná komplexná rekonštrukcia budovy prebehla v rokoch 1994-96. Radnica v Topoľčanoch je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky.