flag-sk flag-en

Pripravované predaje


tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

zilina-v5

strecno-v3

sokol

Zobraziť viac...

Nové vydania


podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

kostol

nosic

prilba

sokol

ksk

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
20. VÝROČIE VSTUPU SR DO EU

eu-20-rokov

Prvého mája 2004 Slovenská republika spolu s ďalšími deviatimi krajinami vstúpila do Európskej únie. Tento eurosuvenír má pripomenúť práve tento významný deň, ktorý sa zlatým písmom zapísal do dejín Slovenskej republiky. Vstupom do Európskej únie sme zavŕšili dlhodobé snahy o pripojenie sa k tomuto prospešnému spoločenstvu, ktoré prináša každému obyvateľovi Slovenska veľké množstvo výhod. Prehĺbila sa spolupráca medzi krajinami, pribudla možnosť slobodného cestovania v rámci EÚ, vznikla inštitúcia Erazmu, ktorá umožňuje študentom získavať skúsenosti v zahraničí, prijatím Eura vznikla silnejšia mena zastupujúca viacero členov EÚ a mnoho ďalšieho.
Eurosuvenír sa nestáva len pamiatkou na 20. výročie vstupu Slovenskej republiky do EÚ ale je aj symbolom rozvoja a prosperity našej krajiny z pod Tatier, ktorá sa vďaka tomu posilnila, pričom jej občania získali nové príležitosti a perspektívy pre lepšiu budúcnosť.

Autorom návrhu je Adrian Ferda, podľa ktorého sú z pohľadu symboliky alegorické motívy azda najvhodnejším komunikačnými výtvarno-vizuálnym prostriedkami vôbec.
Práve preto je ústredným motívom mladá žena ako symbol mladej 30 ročnej krajiny. V ľavej ruke drží slovenskú vlajku - čo symbolizuje národnú identitu blízku srdcu, a v pravej racionálnej časti kľúč od EU.
Tiež nie náhodou je postava situovaná od východu na západ aby umocnila celkovú myšlienku. Pozadie bankovky je dotvorené pohľadom na Tatranskú krajinu a schematickú mapu európy s členskými štátmi EÚ.

Euro Souvenir 20. VÝROČIE VSTUPU SR DO EU
Náklad: 3000 ks