flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
Operácia Antropoid

antropoid-sk antropoid-cz

Operácia Antropoid, ako znel krycí názov pre plánovaný útok na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, sa uskutočnila 27. mája 1942 v Prahe. Česko-slovenskí parašutistickí výsadkári Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členovia československej exilovej armády, boli vycvičení v Škótsku.
Misia, ktorá mohla kedykoľvek byť samovražednou misiou, mala mať demonštratívny charakter. Svetu, a najmä spojencom, mala ukázať odhodlanie poraziť nacistické Nemecko a vyvrátiť úvahy o možnom zmierení sa s okupáciou Čiech a násilnými politickými zmenami v Československu. Útok na kabriolet, v ktorom sa viezol Heydrich, sa odohral na Kirchmayerovej, dnes Zenklovej ulici. Heydrich, najvyššie postavený predstaviteľ nacistického Nemecka v protektoráte Čechy a Morava, na následky zranení po výbuchu bomby o niekoľko dní, 4. júna 1942, zomrel. Na strane okupantov sa rozpútala „heydrichiáda“ - rozsiahle vyšetrovanie, zatýkanie a popravy. Reakciou na útok bolo zabitie niekoľkých tisícov Čechov a vypálenie obcí Lidice a Ležáky. Ich obyvateľov, vrátane detí, popravili alebo poslali do koncentračných táborov. Po prezradení úkrytu Karlom Čurdom, 18. júna 1942, zomrel Jan Kubiš s hŕstkou ďalších výsadkárov v pražskom kostole sv. Cyrila a Metoda na následky zranení v boji proti niekoľkonásobnej presile. Po obkľúčení v krypte kostola si Jozef Gabčík s ďalšími siahli sami na život. V roku 2009 bol na Zenklovej ulici odhalený pamätník venovaný „Operácii Anthropoid“. Ten si zároveň pripomína aj takmer tri stovky Čechov, ktorí výsadkárom pomáhali.

Autorom návrhov je Adrian Ferda.

Oba motívy sú komponované tak, aby čo najlepšie vystihli samotný atentát na Heyndricha, ktorý je zobrazený ako temná silueta v ľavej časti. Ústredným motívom sú dvaja hrdinovia, ktorí ako výsadkári zoskočili padákmi na územie Česka, zobrazení podľa dobových fotografií z roku 1941. Za ústredným portrétom Jána Kubiša sa nachádza Jozef Gabčík strieľajúci zo samopalu tipu Sten. V opačnom prípade je za portrétom Jozefa Gabčíka v nemenej akčnej scéne Jan Kubiš, strieľajúci z pištole. Ako symbol úspešnej akcie je v popredí zlikvidovaná nemecká limuzína Mercedez-Benz 320. Žiaľ celá akcia skončila fatálne aj pre samotných atentátnikov, ktorí sa skrývali v chráme sv. Cyrila a Metoda, zobrazeného v pravej časti motívu.

OPERACE ANTHROPOID
Náklad: 5000 ks
Cena: 80,- Kč
Termín predaja: 27.5.2022
Miesto predaja: Pražský hrad - Předsálí Starého Královského paláce
III. nádvoří Pražského Hradu
119 00 Praha 1 - Pražský hrad

OPERÁCIA ANTROPOID
Náklad: 5000 ks
Cena: 3,- €
Termín predaja: 27.5.2022
Miesto predaja: Bratislavský hrad - Múzejný obchod, Bratislava