flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
MÓRIC BEŇOVSKÝ

benovsky

Móric Beňovský je právom považovaný za najväčšieho slovenského dobrodruha, ktorý nepochádzal z pera vynaliezavého spisovateľa. Jeho krátky, ale nesmierne pestrý život dodnes neprestáva fascinovať a je ťažké ho popísať v niekoľkých vetách, nieto v jedinom románe. Gróf Móric Beňovský, celým menom Matúš Móric František Serafín Augustus Benyovský, sa narodil 20. septembra 1746 vo Vrbovom. Zomrel 23. mája 1786 ako 39 ročný v boji na ostrove Madagaskar.
Najskôr pôsobil ako dôstojník rakúskej armády. Po nesúhlasných politických názoroch prešiel do poľskej armády, kde bránil územie našich severných susedov pred intervenciou Ruska. Padol do zajatia a nebyť úteku, zomrel by v pracovnom tábore na Sibíri. Práve útek pred prenasledovaním ho spolu s ďalšími väzňami poslal z Kamčatky do neznámych vôd severného Pacifiku, čím ako prvý Európan predbehol o niekoľko rokov samotného slávneho objaviteľa Jamesa Cooka. Keď o niekoľko rokov neskôr zakotvil vo Francúzsku, jeho osobnosť zaujala samotného kráľa Ľudovíta XVI.. Ten mu ponúkol hodnosť generála a príležitosť zastupovať záujmy Francúzska na nepokojnom Madagaskare. Práve tam si ho o niekoľko rokov zvolili miestni náčelníci za kráľa, čím ocenili jeho prístup k miestnym kmeňom. Zúčastnil sa občianskej vojny v USA, stretol sa s prezidentom Georgom Washingtonom a bol priateľom Benjamina Franklina a mnohých ďalších osobností tej doby.
Precestoval doslova celý svet. Od Číny, cez Japonsko, Brazíliu, Karibik až po európske metropoly. V roku 1785 sa opäť vrátil na Madagaskar, ale tentokrát v službách Anglicka, bojujúc proti záujmom Francúzska. Jeho výnimočný a dobrodružstvom nabitý život aj snahy Madagaskaru o samostatnosť ukončil francúzsky protiútok v Mauritanii, jeho vlastnom ambicióznom kráľovstve, ktoré založil na Madagaskare. Dnes si slávneho slovenského rodáka na Madagaskare pripomína ulica, aj socha.
Autorom spoločného motívu krajín Maďarska, Poľska a Slovenska je výtvarník a grafik Adrian Ferda, ktorý spracoval aj spoločné vydanie Vyšehradskej skupiny. Ústredným motívom je portrét Beňovského z dobovej autentickej a teda neidealizovanej maľby, z pravej strany historická plachetnica, príznačná na jeho početné cestovanie. Pod ňou je výjav z Madagaskaru, kde ho domorodí obyvatelia nesú ako ich budúceho kráľa na improvizovanom tróne. Na slovenskom vydaní sa ešte nachádza jeho rodný dom vo Vrbovom, na maďarskom je kompas ako symbol cestovateľa a rozhľadeného človeka, na poľskom vydaní sa nachádza bojový výjav vtedajšej poľskej armády, po ktorej boku tiež bojoval proti ruskej intervencii v Poľsku.
Móric Beňovský je významnou osobnosťou, ktorú si pripomínajú okrem Slovenska aj v susednom Maďarsku a Poľsku.

Spoločné vydanie MÓRIC BEŇOVSKÝ
SK vydanie
Náklad: 5000 ks (4000 ks bežné vydanie, 1000 ks vydanie s prítlačou Anniversary)

PL vydanie
náklad: 3000 ks (2000 ks bežné vydanie, 1000 ks vydanie s prítlačou Anniversary)

HU vydanie
náklad: 3000 ks (2000 ks bežné vydanie, 1000 ks vydanie s prítlačou Anniversary)