flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

0 Euro Suvenir “Karel Čapek”
a Love Card “Hammam / Karel Čapek”

capek capek-lovecard

Sme radi, že práve Trenčianske Teplice prinášajú zberateľom a návštevníkom našej destinácie prvé slovenské “spoločné dvojvydanie” 0 Eurovky s motívom „Karel Čapek“ a Love Card s motívom „Hammam / Karel Čapek“ realizované destináciou, pričom v prípade Love Card ide naviac o prvé slovenské vydanie s personalizovanou reverznou (rubovou) stranou.
Pojem „robot“ vo vedecko-fantastickej dráme Karla Čapka R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti) uzrel svetlo sveta v roku 1920 a po rozšírení do celého sveta nás úspešne sprevádza dodnes. Samotná dráma R.U.R. či mnohé iné diela bratov Čapkovcov vznikali aj v pokojnom prostredí kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach, v mieste pôsobiska ich otca - lekára Antonína Čapka.
Nie je preto náhodou, že motívom 0 Eurovky či Love Card je Karel Čapek pred Hammamom v Trenčianskych Tepliciach, v pozadí s dobovo - v čase vzniku drámy R.U.R. - zobrazenou siluetou umelej inteligentnej bytosti „robot”.
Rodina Čapkovcov zanechala v Trenčianskych Tepliciach nezmazateľnú stopu. Na mieste dnešnej pamätnej tabule rodiny Čapkovcov na priečelí kúpeľného hotela PAX na pešej zóne stál pôvodne Dom Poniatowski – pôsobisko MUDr. Antonína Čapka, ktorý v Trenčianskych Tepliciach pôsobil ako kúpeľný lekár v rokoch 1910 – 1923. V miestnych kúpeľoch dnes na jeho počesť nesie jeho meno obľúbený termálny kúpeľ PI – bazén MUDr. A.Čapek.
Okrem práce sa aktívne venoval aj osvetovej a sociálnej činnosti, pričom počas jeho pôsobenia v Trenčianskych Tepliciach ho často, najmä v letných mesiacoch, navštevovali aj jeho synovia Karel a Josef. Obzvlášť Karel po liečivom kúpeli s obľubou navštevoval odpočiváreň Hammam.
Odkaz bratov Čapkovcov si v Trenčianskych Tepliciach od roku 1991 pripomíname udeľovaním „Ceny Karla Čapka“ významným osobnostiam kultúrneho a spoločenského života.

Náklad:
0 Euro Souvenir: 5.000 ks
LC: 1.000 ks