flag-sk flag-en

Pripravované predaje


sokol

sabinov

kostol

nosic

gbely

vlkolinec-razba

demanovska

dubnica

Zobraziť viac...

Nové vydania


eu-20

sabinov

chudik

kostol

nosic

prilba

sokol

ksk

chemosvit

dubnica

gbely

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
DUBNICKÝ KAŠTIEĽ

dubnica

Dubnický kaštieľ patrí k najväčším ranobarokovým kaštieľom na Slovensku. Jeho vznik je neoddeliteľne spätý s históriou a pôsobením Ilešháziovcov. jedného z najmocnejších a najbohatších magnátskych rodov Uhorska v 17. - 19. storočí.
Nové ilešháziovské sídlo v Dubnici nad Váhom začal stavať trenčiansky, liptovský a oravský župan Gašpar Ilešházi okolo roku 1637 na starších základoch dubnickej kúrie. Kaštieľ prešiel viacerými zmenami tak, aby čo najlepšie zodpovedal spoločenskému postaveniu svojich majiteľov. Nachádzala sa v ňom rozsiahla rodová zbierka obrazov i jedna z najcennejších šľachtických knižníc Uhorska „Illesházianae Bibliothecae Dubniczensis“. V okolí kaštieľa sa rozprestieral reprezentačný park najskôr vo francúzskom a neskôr v anglickom slohu. Jeho súčasťou bola aj unikátna oranžéria, ktorá patrila k najstarším známym produkčným oranžériám v strednej Európe, kde pestovali citrusové ovocie a Grotta s vyhliadkovou vežou.
V súčasnosti sídli v kaštieli Dubnické múzeum, mestská rozpočtová organizácia, ktoré sa zameriava na históriu mesta a regiónu, predovšetkým na rod Ilešházi a rod Sina. Stála expozícia múzea ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do histórie od praveku až po nedávnu súčasnosť. Monumentálny kaštieľ a krásny rozsiahly park robia z tohto miesta ideálny priestor pre kultúrne podujatia, svadby a nezabudnuteľné návštevy.

Náklad: 5000ks
Cena: 3€/ks
Začiatok predaja: 27.04. 2024 od 10.00 hod.
Miesto predaja:
Dubnický kaštieľ (Dubnické múzeum, m.r.o., )
Námestie sv. Jakuba 623/5,
018 41 Dubnica nad Váhom)