flag-sk flag-en

Pripravované predaje


BA-dotlac

ochtinska

separ

kroner

ander

levoca

objavujte

Zobraziť viac...

Nové vydania


nbs

strecno

betliar

cachtice-v3

zilina-v5

kroner

separ

ochtinska

demanovska

pisancin

levoca

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
DUKLA

dukla

Pred 77 rokmi, 8. septembra sa v skorých ranných hodinách začala Východokarpatská operácia 1.a 4. ukrajinského frontu. Jej súčasťou bola aj Karpatsko – duklianska operácia, ktorá mala vojensky pomôcť jednotkám bojujúcich v Slovenskom národnom povstaní.
Po masívnych porážkach Nemecka v lete 1944 sa nemecké velenie rozhodlo klásť veľký dôraz na udržanie slovenského územia. Cieľom sovietskych a československých jednotiek bolo prelomenie bojových postavení nemeckej a maďarskej armády v Karpatoch. Počiatočná masívna ofenzíva síce dokázala prelomiť obranné postavenia, no udržať sa ich nepodarilo. Karpatko-duklianska operácia sa do dejín zapísala ako jedna z najťažších a najkrvavejších bojových operácií na území Slovenska. Nepriateľské jednotky efektívne využívali terén a bojovali o každú dedinu či kopec. Po ústupe z Duklianskeho priesmyku sa Nemci zakopali v údolí medzi obcami Kapišová, Kružľová a Nižná Písaná, ktoré dostalo pomenovanie Údolie smrti. Krvavé boje trvali od 21. do 27. októbra 1944. V tom istom období prišlo k obsadeniu hlavného mesta povstania, Banskej Bystrice, preto bola Východokarpatská operácia ukončená a po doplnení mužov a munície sa prešlo na oslobodzovanie dnešného územia Slovenska.
Východokarpatská operácia si vyžiadala 21 000 mŕtvych a asi 89 000 ranených sovietskych vojakov a viac ako 1630 zabitých a 4000 ranených príslušníkov 1. čs. armádneho zboru. Na nemeckej strane sa udáva 20 000 mŕtvych a zranených.
Na 0 Euro Souveníre je zobrazený Pamätník československému armádnemu zboru a symbolika TARAN (spôsob boja narážajúc do lode alebo vozidla) - tank T-34/85 vklinený do nemeckého tanku Pz.Kpfw. IV Ausf. J.
(zdroj : Mičev. S :Slovenské národné povstanie 1944)

0 Euro Souvenir DUKLA ÚDOLIE SMRTI
Náklad: 5000 ks (4000 ks bežné vydanie, 1000 ks vydanie s prítlačou Anniversary 2020)
Cena: 3,- €
Termín predaja: v príprave
Miesto predaja: obec KRUŽLOVÁ