flag-sk flag-en

Pripravované predaje


BA-dotlac

ochtinska

separ

kroner

ander

levoca

objavujte

Zobraziť viac...

Nové vydania


nbs

strecno

betliar

cachtice-v3

zilina-v5

kroner

separ

ochtinska

demanovska

pisancin

levoca

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
MALACKY

malacky

Malacky – srdce dolného Záhoria, mesto medzi riekou Moravou a Malými Karpatmi, miesto žijúceho pálffyovského dedičstva.
„Malacky – dobré miesto pre život“– tak znie slogan v oficiálnom logu mesta. A nedostal sa tam náhodou. Malacky majú vynikajúcu infraštruktúru, kvalifikovanú pracovnú silu, stabilnú ekonomickú situáciu a dlhodobo výborné ratingové hodnotenie. Mesto leží na železničnej trase Budapešť – Berlín a na diaľnici D2, ktorá je súčasťou veľkej diaľnice z tureckého Istanbulu cez Budapešť, Bratislavu, Brno a Prahu až do Drážďan.
V okolí mesta sú voňavé borovicové lesy plné húb, rieka Morava s bohatým ekosystémom, piesočné duny i prírodné jazerá. Neďaleké Malé Karpaty sú plné hradov a zrúcanín, jaskýň, bývalých banských štôlní a predovšetkým turistických a cyklistických chodníkov.
Priamo v Malackách môžeme nazrieť späť do minulosti: do čias, keď tu vládol jeden z najvýznamnejších šľachtických rodov na Slovensku, Pálffyovci. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1206. O Malackách sa hneď od začiatku hovorilo ako o obchodnej križovatke s rýchlo rastúcim počtom obyvateľov. V polovici 16.storočia ovládli Malacky Balaššovci z Plaveckého hradu. Chodili sem na lov a hodovali v tzv. loveckom kaštieli. Nové obdobie rozmachu zažilo mesto od roku 1622, keď Plavecký hrad získal Pavol Pálffy. Po opustení hradu vybudoval v Malackách renesančný kaštieľ. Za ním prišli do Malaciek aj úrady a bola tu sústredená majetková agenda z celého okolia. Známi rodáci: spisovateľ Ľudo Zúbek, politik a advokát Ivan Dérer, herci Karol Machata, Alfréd Swan a Stano Král, herečky Miroslava Partlová a sestry Soňa a Zuzana Norisové.

Pálffyovský kaštieľ
Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Pálffyovský rodový kaštieľ s priľahlým Zámockým parkom. Kedysi tu sídlili šľachtici Pálffyovci, ktorí v roku 1918 odišli do Rakúska. Následne kaštieľ slúžil ako internát pre študentov – františkánov, počas II. svetovej vojny ho obsadili nacisti, neskôr z neho boli kasárne aj nemocnica. Od roku 2007 patrí mestu Malacky, ktoré ho postupne opravuje. Vnútri sa konajú výstavy, prehliadky aj sobáše.
Kaštieľ je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Slovenskej rebubliky.
Okolo kaštieľa je krásny park v anglickom štýle. Jeho časť zobrala výstavba diaľnice aj blízkej nemocnice, ale park je stále veľký a krásny.

Euro Souvenir MALACKY
Náklad: 5000 ks
Cena: 3,- €
Termín predaja: v príprave
Miesto predaja: v príprave