flag-sk flag-en

Pripravované predaje


BA-dotlac

ochtinska

separ

kroner

ander

levoca

objavujte

Zobraziť viac...

Nové vydania


nbs

strecno

betliar

cachtice-v3

zilina-v5

kroner

separ

ochtinska

demanovska

pisancin

levoca

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
BANSKÁ ŠTIAVNICA

stiavnica

Banská Štiavnica je mesto v centre vulkánu. Výbuchy sopky zo stredu na povrch zeme vyvrhli bohaté žily drahých kovov a vzácnych minerálov. Tak toto miesto predurčili k dlhodobému a intenzívnemu spolužitiu ľudí a hôr. Medzi horami vyrástlo mesto. Štiavnica (nemecky Schemnitz, maďarsky Selmecbánya) bola niekoľko storočí jedným z najbohatších miest v Európe. Z tu vyťaženého striebra a zlata sa stavala Viedeň a Budapešť, žila monarchia. Kedysi tretie najväčšie mesto Uhorska bolo európskym centrom baníkov a hutníkov, alchymistov a mineralógov, geodetov a kartografov, konštruktérov a staviteľov. Tu bol po prvýkrát na svete použitý pušný prach na odstrel horniny, tu vznikla prvá vysoká škola technického typu v Európe. Paláce a meštianske domy, súsošia a kostoly stavali architekti a umelci európskeho formátu a centrum mesta sa zázrakom zachovalo vo svojej historickej podobe. Od roku 1993 je historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky v jeho okolí zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Banská Štiavnica, v minulosti nazývaná tiež Strieborné mesto, je ako učebnica dejepisu, architektúry a krajinárstva. Kto v nej chce čítať, nájde v Európe unikátne dedičstvo jedinečnej tvorivosti ducha človeka.

Všetci sme s hrôzou sledovali ničivý požiar, ktorý sa prednedávnom šíril Banskou Štiavnicou a ktorý sa našťastie zastavil práve vedľa miesta vyobrazeného na novom motíve. Nový Euro Souvenir zobrazuje Námestie Svätej Trojice s jeho dominantou, ktorou je morový stĺp so súsoším Svätej Trojice, postavený na znak vďaky za ústup morovej epidémie v rokoch 1710 – 1711. Motív dopĺňa erb Banskej Štiavnice, ktorý v originálnych farbách zobrazuje na modrom štíte strieborné jednovežové opevnenie s otvorenou bránou, banícke a roľnícke náradie.

Nové vydanie sa mesto Banská Štiavnica rozhodlo vydať pri príležitosti 30 rokov od zapísania medzi lokality svetového dedičstva UNESCO.

Veríme, že aj výťažok z tohto predaja pomôže svojou časťou mestu Banská Štiavnica k nápravám škôd po ničivom požiari.

Euro Souvenir BANSKÁ ŠTIAVNICA
Náklad: 5000 ks
Cena: 3,- €