flag-sk flag-en

Pripravované predaje


BA-dotlac

ochtinska

separ

kroner

ander

levoca

objavujte

Zobraziť viac...

Nové vydania


nbs

strecno

betliar

cachtice-v3

zilina-v5

kroner

separ

ochtinska

demanovska

pisancin

levoca

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
FILM JÁNOŠÍK

janosik

Nové vydanie 0 Euro Souveníru pripomína sté výročie uvedenia prvého slovenského filmu Jánošík, vytvoreného v koprodukcii s U.S.A.
Nie je ani tak prekvapujúce, že sa autori dobrodružno - romantického nemého filmu rozhodli pre nášho národného hrdinu, zbojníka, ktorého odvážne činy i vzťah k prostému ľudu, z ktorého vzišiel, prerástli hranice nielen rodnej Terchovej, ale i Slovenska. Senzáciou je skôr fakt, že dlhý čas stratený film sa bez výraznej ujmy a v pôvodnej kvalite zachoval až do dnešných čias.
Autorom motívu je Stanislav Lajda a na kresbe pre toto vydanie sa rozhodol zakomponovať hlavného hrdinu v podaní vtedy 26-ročného populárneho českého herca Theodora Pištěka / 1895 -1960 / kurizujúceho Aničke, ktorú stvárnila prvá slovenská filmová herečka Mária Nováková - Fábryová / 1900 - 1973 /. Pohľad na zamilovaný pár patrí k najznámejším sekvenciám filmu.
Najdôležitejším fragmentom vydania sú však portréty súrodencov Jaroslava a Daniela Siakeľovcov, ktorí sa zapísali pod realizáciu filmu ako režisér a kameraman. Exteriér filmu natočili v okolí rodnej Blatnice. Ako emigranti získali bohaté skúsenosti v amerických filmových ateliéroch. Bratia boli držiteľmi viacerých patentov v oblasti filmovej a kamerovej techniky. Staršieho Daniela Siakeľa / 1886 - 1946 / autor na kresbe zachytil pri obsluhe svojej kamery pripevnenej k stojanu. Jaroslava / 1896 - 1997 / zakomponoval do centra kompozície, pri sústredenom pozorovaní snímaného záberu.
V pozadí je umiestnená časť dobového reklamného plagátu k filmu i pôvodná podoba nápisu štúdia spoločnosti Tatra Film Corporation, ktorá film realizovala.
Film Jánošík bol prijatý s kladným ohlasom divákov i kritiky a dôstojne odštartoval dejiny slovenskej kinematografie i celého radu ďalších filmových spracovaní pohnutého života Juraja Jánošíka.

0 Euro Souvenir FILM JÁNOŠÍK
Náklad: 5000 ks (4000 ks bežné vydania, 1000 ks vydanie s prítlačou Anniversary)
Cena: 3,- €
Termín predaja: v príprave
Miesto predaja: TURISTICKÉ CENTRUM TERCHOVÁ
www.terchova.uteczmesta.eu