flag-sk flag-en

Pripravované predaje


BA-dotlac

ochtinska

separ

kroner

ander

levoca

objavujte

Zobraziť viac...

Nové vydania


nbs

strecno

betliar

cachtice-v3

zilina-v5

kroner

separ

ochtinska

demanovska

pisancin

levoca

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
JÁNOŠÍKOVE DNI, 60. VÝROČIE a JÁNOŠÍKOVE DNI, VOZOVÝ SPRIEVOD

janosikove-dni-v2 janosikove-dni-v3

Pri príležitosti jubilejného 60. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Terchovské dni vytvoril Akad. mal. Stanislav Lajda návrhy na ďalšie dve vydania venované obci Terchová a jej írečitému okoliu.
Prvá je holdom terchovskej ľudovej muzike, tak typickej pre tento unikátny región. Ľudová hudba z Terchovej bola v roku 2013 zapísaná medzi nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO. Hudobníci, dediac z generácie na generáciu toto umenie používajú ako hudobné nástroje najčastejšie husle / v minulosti často domácej výroby, interpretmi často netradične pridržiavané o hruď/, basu, akordeón - heligónku, fujaru, píšťalky a pod. Miestni hudobníci už prezentovali svoje umenie s veľkým úspechom po celom svete. Z terchovskej hudby ide radosť a energia, ktorými si ľud spríjemňoval ťažký život a prácu na kopaniciach. Tradícia terchovskej muziky siaha hlboko do minulosti a spoločne s tancom sa jej venujú nové generácie Terchovčanov. K stáliciam v súbore a aktívnymi kultúrnymi pracovníkmi, ktorí šíria dobré meno Terchovej ďaleko za jej hranicami patrí aj výtvarník, ľudový rozprávač a hudobník Fero Mucha / druhý zľava / a muzikant, organizátor podujatí a riaditeľ MKS v Terchovej Rudolf Patrnčiak / štvrtý zľava /. Hold ale patrí všetkým, ktorí cez hudbu a tanec robia radosť druhým. V pozadí autor zobrazil jeden z najimpozantnejších kopcov Slovenska, tak charakteristický pre daný kraj - Veľký a Malý Rozsutec.
Druhý návrh zobrazuje charakteristický vozový sprievod dvojzáprahu koní, ťahajúcich alegorické vozy – rebriňáky. Vyzdobené sú mladými stromčekami ihličňanov, kvetmi a stuhami z krepového papiera. Na vozoch stojaci furmani v rázovitom kroji vedú svoj záprah z Terchovej nádhernou úžinou Tiesňav smerom na Vrátnu a Štefanovú. Bizarné skaly na úbočiach pripomínajú kolosálne plastiky. Aj preto dostali jednotlivé skalné útvary mená ako Mních, Ťava a pod.
Oba návrhy sú doplnené dlhoročne používaným logom Terchovských dní od Akad. mal. Miroslava Cipára, s typickou Jánošíkovskou valaškou a pastierskym klobúčikom.
Veríme, že nové vydanie bude nielen žiadaným zberateľským artefaktom, atypickým suvenírom Terchovských dní, ale bude aj reklamou a výzvou pre ľudí, ktorí túto krásnu časť Slovenska ešte nepoznajú.

Vydania JÁNOŠÍKOVE DNI, 60. VÝROČIE a JÁNOŠÍKOVE DNI, VOZOVÝ SPRIEVOD
Náklad: 10 000 ks z každého vydania
Cena: 3,- €
Termín predaja: 29.7.2022
Miesto predaja: TURISTICKÉ CENTRUM TERCHOVÁ