flag-sk flag-en

Pripravované predaje


bystrianska

mmm

ralf

sberatel

bojnice-v4

love-card-snp

bb-v3

Zobraziť viac...

Nové vydania


bystrianska

ralf

dudince

lehota

bystrica-v3

bojnice-v4

tatralandia

mmm

dukla

besenova

kostka

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
PIEŠŤANY

piestany

Na vydaní PIEŠŤANY je vyobrazená pýcha kúpeľného mesta Piešťany - Kolonádový most na rieke Váh, ktorý spája mesto Piešťany s kúpeľným ostrovom.
Ide o najdlhší krytý most na Slovensku, ktorý sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Postavený bol v rokoch 1931-1933 podľa projektu významného slovenského architekta Emila Belluša a patrí k vrcholu funkcionalistickej architektúry Slovenska.
Obyvatelia a návštevníci Piešťan poznajú tento železobetónový most aj ako Sklený, pre jeho strednú sklenú prepážku oddeľujúcu dva promenádne pruhy, obsahujúcu lepty do skla „Na salaši“ a „Piesne z Detvy“, zhotovené podľa návrhu akademického maliara Martina Benku.
Pri vstupe na most je osadená bronzová socha Barlolámača podľa návrhu Róberta Kühmayera, ktorá znázorňuje uzdravujúcu silu piešťanských kúpeľov.
Priečelie mosta zo strany od mesta zdobí nápis SALUBERRIMAE PISTINIENSIS THERMAE, podľa latinskej básne Adama Trajana z roku 1642, Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Zo strany ostrova sa nachádza citát „Vstaň a choď“ z evanjelia podľa Matúša, v ktorom Ježiš uzdravuje chorého - SURGE ET AMBULA.
V súčasnosti sídli v časti Kolonádového mosta Piešťanské informačné centrum, v ktorom bude Euro souvenir k zakúpeniu. Návštevníci a obyvatelia Piešťan sa tu môžu dozvedieť viac o histórii Kolonádového mosta prostredníctvom virtuálnej reality.

Vydanie PIEŠŤANY
Náklad: 5000 ks
Termín predaja: 22.2.2022
Cena: 3,- €
Miesto predaja: Piešťanské informačné centrum, Sad Andreja Kmeťa 1783/72 (Kolonádový most), 921 01 Piešťany, www.pic-piestany.sk