flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ

podjavorinska

Ľudmila Riznerová, známa pod menom Podjavorinská, sa narodila v obci Bzince pod Javorinou 26. apríla 1872. Čiže presne pred 150 rokmi. Písať začala už za študentských čias. Svoje príspevky posielala do rôznych periodík pod niekoľkými pseudonymami. Vynikala literárnou vyspelosťou a kvalitou, za ktorú si vyslúžila uznanie ďalších významných autorov tej doby. Bola prvou poetkou, ktorej vyšla básnická zbierka v knižnej podobe. Napriek skromným podmienkam, zdravotným ťažkostiam a samote prekypovala energiou a výnimočnou tvorbou, v ktorej neraz zachytila podjavorinský región. Z pohľadu poukazovania na problémy v spoločnosti sú dôležité jej novely V otroctve (1905), Blud (1906), Žena (1910) a Otrok (1914). Zaoberala sa postavením žien v spoločnosti a profesionálne sa venovala publicistike. Získala titul národná umelkyňa. Bola súčasťou štvorice autoriek (E. Maróthy-Šoltésová, B. Slančíková-Timrava, T. Vansová a Ľ. Podjavorinská), ktoré zmenili pohľad na ženy v literatúre a dnes patria medzi literárnych klasikov a povinnú literatúru.
Obdobie literárneho realizmu prinieslo viacero známych mien s kvalitnou tvorbou patriacou do Zlatého fondu slovenskej literatúry. Ľudmila Podjavorinská sa však do slovenských literárnych dejín zapísala predovšetkým ako autorka detskej tvorby. Vytvorila niekoľko významných literárnych postáv a príbehov, ktoré nestratili na popularite a vychádzajú v ďalších vydaniach dodnes. V detskej tvorbe to boli zvierací a detskí hrdinovia. Nesmrteľné zostanú diela ako Zajko Bojko (1930), Medový hrniec (1930), Baránok boží (1932), Čin-čin (1943), Zvonky (1942) a ďalšie. Zomrela 2. marca 1951 v Novom Meste nad Váhom. Od roku 1960 je v jej rodnej obci a rodnom dome sprístupnená Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej pripomínajúca si jej život, tvorbu, ako aj miestne kultúrne dedičstvo. Pamätná izba je expozíciou Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

Autorom návrhu je Mgr. art. Jozef Česla.

Kompozícia vydania Ľudmila Podjavorinská je zložená z portrétu z pozdného obdobia života spisovateľky a vybraných hlavných hrdinov zo sveta fantázie v literatúre pre deti, vďaka ktorej sa autorka zapísala najmä ako zakladateľka modernej slovenskej literatúry pre mladších (zbierky veršov, rozprávok a poviedok): Zajko Bojko, Medový hrnček, Žabiatko, Čin-čin, Do školy, Chorý medvedík, Sánkovačka a Už ho vezú!
Zvieratám dávala ľudské vlastnosti a jej pôvabné príbehy si získali priazeň detí. Práve diela orientované na malého čitateľa priniesli Podjavorinskej veľkú popularitu a dodnes sú povinnou jazdou pre školákov.
Pri svojich dielach uvádzala viacero pseudonymov a okrem vymyslených mien používala aj názvy obľúbených kvetov ako Nechtík a Nevädza.
Na euro souveníre je kompozícia doplnená štylizovanými kvetmi rastlín Nevädze poľnej a Lúčneho zvončeka. V textovej časti je informácia o 150. výročí narodenia významnej slovenskej spisovateľky, prekladateľky a publicistky.

Euro Souvenir ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ
Náklad: 5000 ks
Cena: 3,- €
Termín predaja: 30.4. 2022 o 8.00
Miesto predaja: Informačné centrum v trafike Fontána, Námestie slobody 25 (presklená budova), Nové Mesto Nad Váhom
Od 1.5.2022 bude možnosť zakúpiť vydanie Ľ. Podjavorinskej aj v:
1. Trafika Pavlech 1 Maja 2, oproti mestskej knižnici, Nové Mesto Nad Váhom
2. Obecný úrad Bzince pod Javorinou, Pamätná izba umelkyne Ľudmily Podjavorinskej

Podmienky predaja:
Do čísla 100 max 1ks/os bez možnosti výberu čísla
Do čísla 1000 max 10ks/os bez možnosti výberu čísla
Nad číslo 1000 neobmedzene bez možnosti výberu čísla
Ročníkové čísla od 1920-2022 max 1ks/os s možnosťou výberu