Druhé vydanie BOJNICKÝ ZÁMOK je takmer vypredané. Do predaja sa pripravuje vydanie v poradí tretieho motívu.
Jeden z najkrajších a najznámejších zámkov na Slovensku je dokonca aj jedným z najstarších a najvýznamnejších na Slovensku. Postavený na výnimočnom mieste tvorenom travertínovým základom obkolesený vodnou priekopu je už niekoľko desaťročí obľúbeným cieľom turistov. Prvá písomná zmienka o pôvodnom pravdepodobne ešte len drevenom hrade pochádza zo Zoborskej listiny kráľa Kolomana z roku 1113. Koncom 13. storočia už kamenný hrad ovládol Matúš Čák Trenčiansky a počas svojej pestrej histórie ešte opakovane striedal majiteľov a významné rody. V 16. storočí vlastnili hrad Turzovci, ktorí ho prestavali na renesančné sídlo. Pálfiovci v 17. storočí prispeli barokovou podobou, hoci aj počas 18. a 19. storočia na hrade prebiehali výrazné stavebné práce. Jeho posledným šľachtickým majiteľom bol Ján Pálfi, ktorému vďačíme za neobyčajnú podobu romantického zámku, pod akou ho poznáme dnes. Inšpiráciou pre jeho rekonštrukciu a novú podobu boli francúzske zámky, aj talianske a tirolské sídla a ich architektonické prvky. Posledná neogotická prestavba prebiehala až do roku 1910, čoho sa však gróf Pálfi nedožil. Zomrel ešte v roku 1908 ako bezdetný, čo vyústilo do sporov jeho príbuzných a neskôr do dohody s československým štátom.
Napriek tomu, že sám Pálfi mal záujem hrad a jeho cenné zbierky sprístupniť verejnosti a vo svojom testamente túto vôľu aj nechal zaznamenať, dediaci príbuzní ju nerešpektovali a časť majetku rozpredali. Umelecké dedičstvo chránené dohodami so štátom sa však podarilo zachovať. Ničivý požiar 9. mája v roku 1950 hrad výrazne poškodil. Vďaka mimoriadnemu záujmu o opravu hradu a jeho sprístupnenie ako múzea sa však hrad vyhol osudu iných pamiatok, ktoré ako poškodené požiarom ponechali bez záujmu. Význam a hodnota hradu prispeli k rýchlemu riešeniu a obnove poškodenej architektúry. Už 2. septembra 1951 bola pre verejnosť otvorená prvá expozícia na zámku. Od roku 1970 je Zámok Bojnice národnou kultúrnou pamiatkou. Dnes Múzeum Bojnice patrí pod správu Slovenského národného múzea. Susedná národná zoologická záhrada, charakter Bojníc ako kúpeľného mesta a ďalšie turistické možnosti v okolí tvoria mimoriadne predpoklady pre cestovný ruch.
Cenné zbierkové predmety, zdobenie jednotlivých siení, interiérové prvky spoločne s architektúrou sú vysoko hodnotné. Ktorákoľvek časť dejín pôvodného hradu, alebo súčasného zámku a prevádzky múzea návštevníkom dokáže priniesť zaujímavý výklad. Bojnický zámok ako vizuálne mimoriadne atraktívne miesto mal významnú úlohu v prvej hranej farebnej rozprávke Pán a hvezdár (1959) aj v rozprávke Šialene smutná princezná (1968) s Helenou Vondráčkovou v hlavnej úlohe. Prechádzala sa v ňom Brigitte Nielsen v úlohe zlej kráľovnej bojujúcej proti princeznej Fantagirhó (1992). Naposledy poslúžil filmárom rozprávok Johankino tajomstvo (2015) a O liečivej vode (2020).
Euro Souvenir BOJNICKÝ ZÁMOK
Náklad: 5000 ks
Cena: 3,- €
Termín predaja: 8.6.2022 od 10:00
Miesto predaja: Bojnický zámok